Andalucian Championships - Playing Schedule

This is the playing schedule for the FIRST rounds of each Discipline. Each succesive Round will be added as the Tournament progresses.

As always with a multi-venue event there is quite a complicated order of play. We have tried to keep it as simple as possible, minimising the travel and green disruption for the competitors.
Please study the programme to make sure you know where you are playing and when. If uncertain ASK!

To Navigate between Disciplines click on one of the Names below:

Top of Page, Mixed Fours, Mens Pairs, Ladies Pairs Men's Singles Ladies Singles

Mixed Fours - Preliminary and Round ONE

Mixed Fours

Venue

Time

Round

Match

Saturday 23rd

Mijas

09.30

Prelim

Judith Gudgeon v Bill Davies

Saturday 23rd

Mijas

09.30

Prelim

Jen Thompson v Mike Old

Saturday 23rd

Lauro

09.30

ONE

John Warn v Terry Groom

Saturday 23rd

Lauro

09.30

ONE

Gerard Donck v Roberto Wright

Saturday 23rd

Lauro

09.30

ONE

Richard Swaine v John Burgess

Saturday 23rd

Lauro

09.30

ONE

Mike Banfield v Graham Jarrett

Saturday 23rd

Lauro

09.30

ONE

Barbara Land v Maggie Holmes

Saturday 23rd

Lauro

09.30

ONE

Neil Stanton v Sandy Guthrie

Saturday 23rd

Lauro

09.30

ONE

Trevor Burgin v Michael Bray

Saturday 23rd

Mijas

13.00

ONE

Winners of Prelim Matches

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

Frank Ball v Anne Togneri

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

John Fitzgerald v Mike Dethridge

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

Pat Baker v Stuart Horton

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

Barry Holt v Reg Birmingham

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

Greg Ellwood v Graham Rowley

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

Craig Lewis v Jan Dando

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

Gordon Kain v Margaret Finch

Saturday 23rd

Lauro

12.30

ONE

John Mannell v Ron Jones


Round TWO Matches will be played at 16.30 at Lauro with the exception of the Round TWO Match between the winners of the Round One match played at Mijas and the winners of the the John Warn v Terry Groom match. This match will be played at Lauro on the 25th @ 16.00


Men's Pairs - Preliminary and Round ONE

Men's Pairs

Venue

Time

Round

Match

Sunday 24th

Mijas

09.30

Prelim

Marcus Smith v Sandy Guthrie

Sunday 24th

Mijas

09.30

Prelim

Tony Frostick v Graham Rowley

Sunday 24th

Mijas

09.30

Prelim

Chris Cooper v John Carr

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

Graham Jarrett v John Fitzgerald

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

John Mannell v Phil Guttridge

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

Mike Dethridge v Ron Jones

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

Tony Gatter v Keith Harvey

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

John Sullivan v Dave Sewell

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

John Callaghan v Neil Stanton

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

Mike Banfield v Stuart Horton

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

Barry Holt v John Warn

Sunday 24th

Lauro

09.30

Prelim

Michael Bray BYE


Winners of the Preliminary Matches will play again at Lauro in Round ONE at 16.00

Men's Pairs

Venue

Time

Round

Match

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

M. Greenwood v Reg Birmingham

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

Roberto Wright v Terry Groom

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

Richard Swaine v Gary Kelly

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

Allen Gateshill v Trevor Burgin

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

John Henworth v Geoff Edgington

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

John Burgess v Doug Frith

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

Bill Hill v Geoff Herdman

Sunday 24th

Lauro

13.00

ONE

Dave Christensen v Mike Stapleton

Sunday 24th

Lauro

16.00

ONE

Ferah Mehmet v Frank Balln

Sunday 24th

Lauro

16.00

ONE

Gordon Kain v Bill Davies

Top of Page, Mixed Fours, Mens Pairs, Ladies Pairs Men's Singles Ladies Singles


Ladies Pairs - Preliminary and Round ONE

Ladies Pairs

Venue

Time

Round

Match

Sunday 24th

Mijas

09.30

ONE

Margaret Kain v Jean Munt

Sunday 24th

Mijas

09.30

ONE

Maureen Fewings v Debbie Colquhoun

Sunday 24th

Mijas

13.00

ONE

Marion Allen v Jane Richardson

Sunday 24th

Mijas

13.00

ONE

Dine Warn v Pat Fisher

Sunday 24th

Mijas

13.00

ONE

Chris Jewson v Judy Old

Sunday 24th

Mijas

13.00

ONE

Ruth Compton v Ann Rowley

Sunday 24th

Mijas

16.30

ONE

Susan Walker v Christina Fitzgerald

Sunday 24th

Mijas

16.30

ONE

Linda Harvey v Sue Mannell

Sunday 24th

Mijas

16.30

ONE

Jan Dando v Barbara Land

Sunday 24th

Mijas

16.30

ONE

Jen Thompson v Pat Baker


Ladies Pairs - Round Two
Winners of Round ONE will play in Round Two @ Mijas on Monday 25th @ 10.00am, with the exception of the winners of Jan Dando v Barbara Land and Jen Thompson v Pat Baker who will play at 14.00 alongside the "BYES" from Round One

Ladies Pairs

Venue

Time

Round

Match

Monday 25th

Mijas

14.00

TWO

Lois Swaine v Nancy Shaw

Monday 25th

Mijas

14.00

TWO

Eleanor Morgan v Jenny Parkin

Monday 25th

Mijas

14.00

TWO

Allyson Hayes v Julie John

Top of Page, Mixed Fours, Mens Pairs, Ladies Pairs Men's Singles



Top of Page, Mixed Fours, Mens Pairs, Ladies Pairs Men's Singles Ladies Singles

Men's Singles - Preliminary and Round ONE

Men's Singles

Venue

Time

Round

Match

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Chris Ewer v Gerard Donck

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Jeff Turner v Greg Elwood

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Don Smith v Alan Cox

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Reg Birmingham BYE

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Kevin Westwell v Phil Walker

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Garry Aldridge v Brian Freeman

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Robert Wright v Nick Cummins

Monday 25th

Lauro

13.00

Prelim

Dave Greenwald v Tony Davis

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

Prelim 1 v Prelim 2

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

Prelim 3 v Prelim 4

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

Prelim 5 v Prelim 6

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

Prelim 7 v Prelim 8

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

Geoff Edginton v Tony Frostick

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

Gary Kelly v Geoff Heardman

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

Barry Holt v Ron Timms

Tuesday 26th

Lauro

09.30

ONE

John Carr v Trevor Bettel

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

Tom MaClean v Phil Guttridge

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

Keith Harvey v Frank Ball

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

Mac Farlow v Gordon Adams

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

Stuart Horden v Gordon Kain

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

Leighton John v Bill Gregory

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

John Burges v Tony Barnes

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

Chris Cooper v John Warne

Tuesday 26th

Lauro

12.00

ONE

John Henworth v Mike Stapleton

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

Julian Thomas BYE

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

John Callaghan v Richard Swaine

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

Ferah Mehmet v Paul Hughes

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

David Horton v Doug Frith

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

Michael Bray v Bryan Thompson

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

Allen Gateshill v Tom Sumley

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

Miles Micklefield v Bill Hill

Tuesday 26th

Lauro

14.30

ONE

Mike Banfield v Juan Abeal

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

Bill Davies v Marcus Smith

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

Mike Old v Chris Down

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

Tony Lear v Dave Ewer

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

Austin Crilly v Bill Mulcahey

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

M Greenwood v John Fitzgerald

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

David Sewell v Mike Dethridge

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

Alan Turner v Neil Stanton

Tuesday 26th

Lauro

17.00

ONE

Ron Jones v John Mannell


Top of Page, Mixed Fours, Mens Pairs, Ladies Pairs Men's Singles Ladies Singles

Ladies Singles - Round ONE

Top of Page, Mixed Fours, Mens Pairs, Ladies Pairs Men's Singles Ladies Singles


Ladies Singles

Venue

Time

Round

Match

Tuesday 26th

Mijas

09.30

Prelim

Maggie Holmes v Ruth Compton

Tuesday 26th

Mijas

09.30

Prelim

Lisa Bray v Pauline Ball

Tuesday 26th

Mijas

12.00

Prelim

C Micklefield v Deb Colquhoun

Tuesday 26th

Mijas

12.00

Prelim

Carole Hollet v Allyson Hayes

Tuesday 26th

Mijas

12.00

Prelim

Jan Dando v Babs Davies

Tuesday 26th

Mijas

12.00

Prelim

Sue Timms v Dine Warn

Tuesday 26th

Mijas

14.00

ONE

Margaret Kain v Jen Thompson

Tuesday 26th

Mijas

14.00

ONE

Linda Burgess v Sue Mannell

Tuesday 26th

Mijas

14.00

ONE

Lois Swaine v Maureen Fewings

Tuesday 26th

Mijas

14.00

ONE

Helen Horton v Angela Holt

Tuesday 26th

Mijas

16.00

ONE

Brig Gunn v Julie John

Tuesday 26th

Mijas

16.00

ONE

Rita Adams v Barbara Land

Tuesday 26th

Mijas

16.00

ONE

Barbara Bartlett v Mary Dethridge

Tuesday 26th

Mijas

16.00

ONE

Marion Allen v Pat Baker

Wednesday 27th

Mijas

09.30

ONE

Prelim 1 v Prelim 2

Wednesday 27th

Mijas

09.30

ONE

Prelim 3 v Prelim 4

Wednesday 27th

Mijas

09.30

ONE

Prelim 5 v Prelim 6

Wednesday 27th

Mijas

09.30

ONE

Chris Jewson v Esther Gatter

Wednesday 27th

Mijas

12.00

ONE

Julie Banfield v Ruby Groom

Wednesday 27th

Mijas

12.00

ONE

Gill Atkinson v Sue Jones

Wednesday 27th

Mijas

12.00

ONE

Jenny Aldridge v June Baldry

Wednesday 27th

Mijas

12.00

ONE

Linda Harvey v Ella More